Таг Архива: главоболки

4 од 5 Pavillion-Површина Жителите тврдат дека имаат проблеми со дишењето

Извор: Билингс весник

CHEYENNE, Wyo -. Четири од пет лица кои се вратиле здравствени истражувања пријавите респираторни проблеми во централна Вајоминг заедница, каде што некои жители велат гас дупчење ја загади водата бунари, изјави денеска група на животната средина.

Испитаниците исто така, објавија главоболки, гадење, јадеж на кожата, вртоглавица и други заболувања, во согласност со проектот земјени нафта и гас одговорност.

Вилма Subra, луизијанската хемичар и еколог кој истражува нафта и гас индустрија загадувањето во светот, е спроведување на анкетата. Таа рече дека анкетните листови од првите 16 луѓе - повеќе доаѓаат во - покажуваат потреба за здравствените работници да се испита.

"Тоа е од клучно значење за да се идентификуваат влијанија на здравјето и ги следи нив со текот на времето", рече Subra.

Портпаролот на Encana нафта и гас, компанијата која е во развој гас во Pavillion област, посочи дека истражувањето не е сеопфатен.

"Тоа е една анкета, навистина не една студија," рече Даг Скочен зглоб. "Шеснаесет лица, вкупно."

Земјени работи предложи во соопштението дека респираторните болести се резултат на изложеност на луѓето додека се туширате или миење садови со загадена вода. Subra рече во својот извештај дека разни заболувања жителите изјавиле дека се поврзани со загадувачи на Агенцијата за заштита на животната средина во САД има идентификувани во Pavillion и вода.

Прочитај повеќе >>